8 Eylül 2015 Salı

Eylul ve ekım ayinda bahçe, bostanda yapilacaklar
Merhabalar,
Eylül ayı bahçıvanın en aktif olduğu aylardandır. Yazın mahmurluğu geçti şimdi çalışma zamanı. Bahçede en önemlisi tohum toplama zamanıdır oldukça vakit alır ama sonunda kendinizi dünyayı kurtarmış gibi hissedeceksiniz. Solmuş çiçekler temizlenip, yabani otların büyümesini engellemek için malç simdi yapilabilir hem etrafta kurumus ot bol. Yabani otları kesip kurutabilirsiniz de.
 Bu aylarda ;

Tohumu ekilecekler : Havuç,şalgam vb kök sebzeler, bakla, bezelye direk olarak toprağa ekilir. Yıllık dayanıklı bitkilerin peygamber çiçeği, engerekotu,şakayık, hazende, çörek otu, hazeren,gelincik, aslanağzı,   vb tohumu ekilebilir.

Çelikleme yapılacaklar: Güller, sardunyalar, küpe çiçeği, penstemon, filbahri,kelebek çalısı, söğüt, frenk üzümü, vb çalılar, fundalar,lışon otu, mine çalısı,  akasma,şifalı bitkiler.

Kökleri ayrılacaklar: çiçeklenmesi bitmiş çok yıllıklar, şifalı bitkiler.

Markotaj: Böğürtlen, akasma, asma vb

Soğanlılar: İlkbaharda çiçek açacakları şimdiden planlamanız gerek, Siklamenler, frezyalar, ters laleler, kardelenler, laleler, nergizler, sümbüller  vb
Ayrıca satın alacağınız  kozalaklılar, güller, yer örtücüler, eğreltiotları, ağaç şakayık, meyve ağaçları toprağa ekme zamanıdır.

Geceler soğumaya başlayacağı için üşüyen bitkilerin ustunu kurumu yapraklarla örtmek işe yarayacaktır. 

Budama:Lavantalar, kiraz, ceviz ağaçları, ahududular, artık çiçek vermeyen sarmaşık güller, şimşir ve kozalaklılar.
Bu ay bol yağmurlu bölgelerde oidium adlı mantarın belirme ayıdır özellikle güller, asterler, akçaağaçlar, mahonia ve meşelere dikkat.

İki senelik bitkiler kendi kendini ekmiştir ve çoğu rozet kurulumu yapraklara sahiptir, sağda solda bulabilirsiniz, arzunuza göre yerlerini değiştirme zamanıdır: unutma beni, ay otu, menekşeler, koyun gözü papatyası gibi. Aynı işlemi çok yıllıklar içinde yapabilirsiniz örneğin, rezene, aslan pençesi, melissa, çuha, gülhatmi vs.
Hala bahçede üşümeden keyifle vakit geçirmek mümkünken olabildiğince zaman yaratın. Hoş bir sonbahar dilerim.

3 yorum:

Pelin d dedi ki...

bilgiler için teşekkürler yalnız markotaj ne demek hiç duymamışım, anlayamadım .:))

beste dedi ki...

Marcottage diye yazilir Turkçesinide ben bulamadim:) Bitkinin bir dalini topraga dogru egip ana bitkiden ayirmadan koklenmesini sagliyoruz. koklenince aradaki baglantiyi kesip bir bitki sahibi oluyor. ozellikle, asma, ihlamur bazi çam agaçlari, hanimeli vb bitkiler için uygulanir. sevgiler

Pelin d dedi ki...

Hıı tamam, daldırma diyoruz biz sanırım. Teşekkürler.