17 Ekim 2015 Cumartesi

"Humuslaştırma" insanın humusa dönüşümü, baska turlu gomulme

 


Her kültür, her gelenek, her inanış hayata veda edenleri çeşitli biçimlerde uğurluyor. Kimileri toprağa gömülüyor, kimileri yakılıyor, kimileri akbabaların yemesi için bırakıyor. Cevresel etkileri ozellikle sularin kirlenmesi ve korunmasi için ugrasan Francis Busigny humuslaştırma konseptini ilk icat eden kişi. Bu yontemlerin cevresel etkilerine bakarsak.
Yakılma işleminin ekolojik etkisi.
200 l petrol kişi başı
Ahşap tabut
Atmosfere zehirli atıklar salınması
Çok fazla CO2 ve kirletici kimyasallar salınması
Colombarium kiralanması(kullerin saklandigi yer)
Toprağa küllerin karışması organik madde içermediğinden humus kaybı
İklim üzerinde etkileri
Mezarlığa gömülme işleminin ekolojik etkileri 
 Batı'da cesetler önce plastik poşete konup daha sonra ahşap veya karton tabuta konuyor, daha sonra çimento ile sıvanmış mezara naklediliyor: Bu çevre yeraltı sularında kirliliğe ve mezarlık çalışanlarının zehirlenmesine yol açıyor.
İnsan vücudu hayatı boyunca yaklaşık 200 kirlilik yaratan kimyasal molekül biriktiriyor.
Thanatopraxie,Batı'da vucudu korumak için uygulanan kimyasallar aşırı derecede kirlililik yaratıcı
Mezarlıkların oluşturulması ve bakımı hem aileler için hem belediyeler için ek bütçe gerektiriyor.
Komposta dönüştürmek 
Humuslaştırmadan önce kompost yapımı üzerine çeşitli araştırmalar yapıldı. Bi kompost tepeciğinde binlerce mikroorganizma, bakteri ve mantar yer alıyor.

1999'da Belçika'da Joseph Orszagh bir deney gerçekleştirdi: Kompost yığınına antibiotikleri boca etti, kurşunlu boya ile boyanmış ve kiyasallarla mantarlara karşı işlenmiş ahşapları talaş haline getirip ekledi,  Karbon, azot dengesini sağlamak için havalandırma ve nemi ayarladı.Kompost tepeciği,  karbon içeren bileşiklerin dönüşümü sonucu  70 derece sıcaklığa ulaşıp üç ay sonunda hiçbir patojen antibiotik dahil içermiyordu.
Kanada Sağlık ve Tarım bakanlığı hayvanları imha servisini aramak yerine ölmüş büyük havyanların çiftliklerde komposta tabi tutumasını istiyor vatandaşlarından .

Gelelim humuslaştırmaya.
Her türlü dine ve istenilen seromoniye uygun şekilde uygulanabiliyor. Bu iş için özel bir orman bahçe yapılıyor.'Dönüşüm ormanı' . Aynı toprak olmayan adalarda üzerleri çiçeklerle örtülen artık içinde ruh olmayan bedenler gibi bu yontemde de toprak, çiçek ve bitkilerle kaplanıyor.
Bedenler kefene sarılıp, 60 cmlik ince dallarla olusturulmuş yatağa yatırılıyor,üzeri yağmur sularıyla ıslatılmış 2 metreküplük talaşla ve en son seromoni esnasında çiçeklerle kaplanıyor.  Beden oniki ay sonunda humusa dönüşüyor. Bu metod ile çevre sağlığın hiçbir olumsuz etki olmadığı gibi gerçek bir çevre koruması sağlanıyor.  
12 ayın sonunda aile kendilerinin hatta vefat edenin seçtiği bir tohumun ekildiği bir kova süper kompost ile ormana yanına bir anma taşı ile beraber  ekilebileceği gibi arzu eden kendi bahçesine de ekebiliyor.
Bu yöntem şu an Belçika'da uygulanbiliyor. Kraliyet ailesi ve Adalet bakanlığı gerekli izinleri vermiş. Hatta reklamı şöyle yapıyorlar 'Ölümle dönüşün ve hayat verin'

Daha ayrintili bilgi için websayfalari burada.

Hiç yorum yok: